Parodos ir renginiai

Paroda „GlassJazz“

2024 - 11 - 13

5-ojo Tarptautinio meninio stiklo simpoziumo „GlassJazz“ paroda

„Tarptautinis meninio stiklo simpoziumas „GlassJazz“ yra pirmasis ir vienintelis profesionalus tarptautinis stiklo meno simpoziumas Lietuvoje. Savo gyvavimo pradžią skaičiuojantis nuo 2014-ųjų, kuomet Panevėžys buvo tapęs Lietuvos kultūros sostine, jau penktą kartą rudeniop čia atsiveria tikras „stiklo pragaras“ skambiu pavadinimu „GlassJazz”.


Nors daugelis meno gerbėjų apie šį renginį jau žino, bet yra ir tokių, kuriuos dar galima nustebinti, kad ir Lietuvoje, o juolab Panevėžyje yra tokia stiklo studija, kur gimsta unikalūs stiklo kūriniai, kur daugelį metų dirba profesionalūs stiklo meistrai, kurioje iš įvairių pasaulio kampelių, lyg giminės, susibėga stiklo menininkai ir džiazo ritmu svaidosi ugnimi bei išdarinėja keisčiausius dalykus. Šiam ugnies spektakliui nekuriami scenarijai, nerašomi tekstai, tik menininkai prie krosnių ar šlifavimo staklių tampa savotiškais aktoriais, nes yra nuolat stebimi smalsių į studiją užsukančių žiūrovų. Menininkai turi sukurti tai, ką yra sumanę, nors ne visada jaučiasi tvirtai patekę į sau neįprastas darbo sąlygas, susitikę su nauja komanda. Tuomet gelbsti improvizacija.

Keturiose „GlassJazz“ simpoziumuose jau dalyvavo arti šimto jaunų ir pripažintų stiklo meno kūrėjų iš beveik trijų dešimčių šalių. Vyko paskaitos ir kūrybiniai seminarai, liepsnų ir karščio įkvėpti eiles kūrė poetai, į profesionalių muzikantų kompaniją paimprovizuoti saksofonu ar būgnais įsiliedavo ir patys menininkai, džiazo ritmu užkrėsdami ir susirinkusius žiūrovus. Menininkai, kurių gyslomis teka karštas stiklas, veržte veržiasi čia dalyvauti. Nes šis meninio stiklo simpoziumas, nors ir dar visai „jaunas“ – kitoks, vienintelis toks Europoje, o gal ir visame pasaulyje, unikalus savo ieškojimų ir atradimų galimybėmis. Nes čia susilieja, persipina, sąveikauja ir viena kitą papildo įvairios meno sritys, žanrai, stiliai. Ir, regis, džiazas šiame kontekste jau tampa bendriniu improvizaciją apibūdinančiu žodžiu.

Šiemet „stiklinis pragaras“ užkurtas jau penktą kartą ir kaip ankstesnieji sulaukė gausaus stiklo mylėtojų būrio. Panevėžiečiai ir miesto svečiai studijoje „Glasremis“ stebėjo simpoziumo kūrybinius procesus nuo pat pirmos jo dienos. Simpoziume kūrė ir savo darbus parodoje pristato 15 menininkų: Louis Sakalovsky (Izraelis), Michael Rogers (JAV), Inguna Audere, Aleksandrs Logvins, Mariusz Łabiński, Igor Wójcik (Lenkija), Mykhaylo Bokotey (Ukraina), Kazimieras Leščevskis (Vokietija), Remigijus Kriukas, Vygantas Paulauskas, Ričardas Peleckas, Laura Rainė, Paulius Rainys (Lietuva). Improvizacijų auksinius kadrus gaudė fotografai Arvydas Gudas, Audrys Guokas, Gediminas Kartanas, Marius Rudžianskas ir Paulius Židonis.

Kartu su stiklo menininkais simpoziumo atmosferą kaitino žinomi džiazo muzikantai Leonidas Šinkarenka, Vytautas Labutis ir Andrius Savčenko bei vedėjas Gintaras Mikalauskas. Menininkų eksperimentavimus garsais šildė kvintetas „Jazzadelics“ (Gabrielius Gribauskas, Romualdas Karžinauskas, David Papšel, Martynas Pinaitis, Edvinas Račelis), Panevėžio Broniaus Vaidučio Kutavičiaus muzikos mokyklos, Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazijos moksleiviai Rugilė Kriukaitė, Dometa Pauliukaitė, Kipras Martinonis, Ernestas Padaiga bei jų mokytojai Saulius Astrauskas, Raimundas Januševičius, Viktoras Labanauskas, Igoris Švedko. Prie karščiu alsuojančių krosnių šėlo džiazuojantis duetas – „Remis BRASS“ (dirigentas, pučiamųjų instrumentų orkestrų vadovas Remigijus Vilys) ir „Remis GLASS“ (stiklo menininkas Remigijus Kriukas) bei pučiamųjų instrumentų orkestras „Aukštyn“. Surengtas simpoziumo dalyvių kūrybos vakaras. Buvo karšta!

Beveik savaitę vykusių kūrybinių iššūkių maratoną vainikuoja paroda. Baigiantis rugsėjui po Panevėžio miesto dailės galerijos skliautais apsigyveno stiklo kūriniai – dalis jų atkeliavusi tiesiai iš menininkų dirbtuvių, kita – gimusių čia – studijoje „Glasremis“. Galerijos sienas puošia ne tik simpoziumo akimirkas fiksavusių fotografų sukurtos nuotraukos, bet ir tapybos-grafikos diptikas.“

 Dr. Indrė Stulgaitė-Kriukienė

 Parodos autoriai

Stiklo menininkai: Inguna Audere (Latvija), Mykhaylo Bokotey (Ukraina), Remigijus Kriukas (Lietuva), Mariusz Łabiński (Lenkija),  Kazimieras Leščevskis (Vokietija), Aleksandrs Logvins (Latvija), Vygantas Paulauskas (Lietuva), Ričardas Peleckas (Lietuva), Laura Rainė (Lietuva), Paulius Rainys (Lietuva), Michael Rogers (JAV),  Louis Sakalovsky (Izraelis), Igor Wójcik (Lenkija).

 

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Panevėžio miesto savivaldybė, Panevėžio rajono savivaldybė.

 

Paskutinį kartą redaguota: 2024-11-13 16:41



Susisiekite
Turite klausimų?
+
A biržiečė vaišin dainuodamūs

Kviečiam aplunkyt įdomių ekspozicijų „Senoj aludaryste“ bei linksmė pasibūt programoj del suaugusių „A biržiečė vaišin dainuodamūs“!